Da li svi zajedno živimo realiti program?
Realiti programi su toliko prisutni u našem društvu, da nema sumnje da će na njih naići i svako dete, čak i ono koje nema naviku gledanja bilo kakvog sadržaja na TV-u ili pametnim uredjajima. Kod mnogih roditelja ovo izaziva strah da će, pod uticajem takvih sadržaja, životi njihove dece u znatnoj meri biti nekvalitetni ili čak upropašćeni. Strahovi nisu bez osnova…
Studije pokazuju da deca koja gledaju ovakve sadržaje znatno češće povezuju bogatstvo, popularnost i lepotu sa srećom u životu. Pored toga, realiti programi, ali i društvene mreže propagiraju i materijalizam, neprimereno ponašanje unutar grupa vršnjaka, medjuljudsku dramu, agresiju i maltretiranje. Sa druge strane, opšte je pozanto da su za decu modeli ponašanja njihovi roditelji i drugi značajni odrasli – gledajući njihovo ponašanje, oblikuju svoje ponašanje imitacijom, kopiranjem, identifikacijom, opravdavanjem ispravnosti takvog ponašanja.
Ne treba izgubiti iz vida da su se „pametni uredjaji“ pojavili pre oko 10 ili 12 godina, a realiti sadržaji i razne aplikacije u slično vreme ili kasnije (npr. snimanje života i „kačenje“ na YouTube, Facebook postovi gde smo i sa kim smo i šta radimo, Instagram postovi o tome šta posedujemo i kako živimo,…). Dakle, u pitanju je nešto novo i za nas odrasle, pa i roditelje.
Odakle početi i šta raditi?
Važno je da sve gorenavedeno imamo u vidu, kako bi bili objektivniji u proceni trenutnog stanja i eventualnog problema i još važnije – u nalaženju rešenja odn. načina da na neškodljiv način konzumiramo „pametne uredjaje“ i sadržaje.
Jedan od mogućih puteva za postizanje tog cilja je: